Poznań - Informacje Poznania Warte – Poznania Warte
Z kraju

Warto znać prawo. Skóra niedźwiedzia nie jest na sprzedaż

Jak mówi łacińska maksyma prawnicza: „nieznajomość prawa szkodzi”. Dobitnie przekonała się o tym osoba, która oferowała w Internecie do sprzedaży… skórę z niedźwiedzia. Jak sama stwierdziła, nie wiedziała, że jest to zabronione.

W Internecie ludzie sprzedają najróżniejsze rzeczy. Pomysłowość sprzedawców w kwestii oferowanego asortymentu w zasadzie nie ma granic i często może powodować ogromne zdziwienie u potencjalnych klientów. Dopóki jednak handel przedmiotami wystawionymi na sprzedaż nie jest zabroniony przepisami prawa, nie musimy się obawiać konsekwencji swojego działania, nawet jeśli wystawiamy mocno niecodzienny towar.

W powiecie dzierżoniowskim sytuacja wyglądała zgoła inaczej, bowiem mieszkaniec tego regionu wystawił ogłoszenie dotyczące sprzedaży… skóry z niedźwiedzia. W myśl Ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, handel bez wymaganego zezwolenia okazami roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem jest czynem zabronionym. Dlatego sprawą niecodziennej oferty sprzedaży zajęli się funkcjonariusze z Referatu do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie.

Mundurowi dotarli do sprzedawcy i zabezpieczyli niedźwiedzią skórę, którą oferował w Internecie. Teraz mundurowi prowadzą postępowanie w tej sprawie. Osoba sprzedająca towar bez wymaganego zezwolenia wstępnie wyjaśniła, iż nie miała świadomości, że jest to zabronione. Jednakże, jak powszechnie wiadomo, nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania.

Poznaj więcej wiadomości w serwisie wiadomości ogólnych.