Poznań - Informacje Poznania Warte – Poznania Warte
MUZYKA

Duma z Poznania w nowym albumie Luxtorpedy

„Hołd” to jedna z najbardziej wymownych kompozycji na nowej płycie Luxtorpedy. „Pochodzę z miasta, z którego jestem dumny, Poznańska Piątka i Fort VII” - tak rozpoczyna się ten utwór, którego tekst to historia Wielkopolski w pigułce.

Na nowy album Luxtorpedy fani musieli czekać 4 lata. W tym czasie zostało zbudowane całkowicie nowe profesjonalne studio OKOLITZA, a pierwszym albumem tam zrealizowanym jest właśnie Luxtorpeda "Anno Domini MMXX".

Na albumie pojawiło się grono znakomitych gości: Joszko Broda, Piotr Fronczewski, Maciej Jahnz, Deep 52.

Pełną rdzy okładkę nowej płyty namalowały czas, deszcz i wiatr. Jak tłumaczy sam zespół: "Wszystko potrzebuje czasu i dojrzewania. Proces starzenia może być piękny i twórczy". W realizacji strony graficznej albumu Litzę wspomagał Jakub Śpikowski, Jacek Gulczyński oraz Maciej "Zuch".

Patyna, miedź, metal, czasami rdza, to taka muzyka, ten rodzaj muzyki gramy

– zapowiada nowy album Robert "Litza" Friedrich.

Na płytę "Anno Domini MMXX" składa się 12 nowych kompozycji. Wyjątkowy dodatek do każdego albumu CD stanowić będzie płyta DVD ze wszystkimi utworami zarejestrowanymi w studio granymi na żywo oraz dokument o powstawaniu studia OKOLITZA, a także specjalny kod do pobrania mp3 albumu, wersji instrumentalnych oraz wielu różnych niespodzianek i niepublikowanych materiałów.

Zespół Luxtorpeda chce uchronić od zapomnienia przeszłość Poznania i Wielkopolski - historię przywołuje m.in. w kompozycji „Hołd”, którą można usłyszeć w zrealizowanym w stolicy Wielkopolski teledysku w reżyserii Pawła Rybarczyka.